Kitépett közlekedési táblával állította meg a buszt egy férfi Kőbányán (VIDEÓ)
Majd súlyzózni kezdett az eszközzel.
Ifj. Balsai István büntetőjogász elmondja, a zenész hogyan érhette el, hogy ne kelljen bevonulnia a börtönbe.
Hiába várta nagy erőkkel szerdán a sajtó Galambos Lajost, azaz művésznevén Lagzi Lajcsit a kecskeméti börtön előtt, a zenész nem jelent meg a helyszínen. Mint kiderült,
A Budapest Környéki Törvényszék közleménye szerint a halasztási kérelem elbírálása folyamatban van, de mivel ez a szerdai bevonulási határidőig nem volt lehetséges, a bíróság intézkedett a végrehajtás megkezdésének függőben tartására. Ezért az elítéltnek szerdán nem kellett a szabadságvesztés büntetés letöltését megkezdenie.
Mindez azonban kockára kerülhet, ha valaki indokolatlanul akar kibújni a bevonulás alól. Ifj. Balsai István büntetőjogász lapunk érdeklődésére arra hívta fel a figyelmet, hogy azt az elítéltet, aki önhibájából nem kezdi meg határidőben a határozott ideig tartó szabadságvesztés letöltését, ki kell zárni a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségéből
Vagyis,
Balsai István tájékoztatása szerint a halasztással kapcsolatban az alábbiak irányadóak:
A bíróság a szabadságvesztés végrehajtásának megkezdésére, ha annak hátralévő része két év, vagy annál rövidebb, az elítélt kérelmére – fontos okból – különösen az elítélt személyi vagy családi körülményeire tekintettel – legfeljebb három hónapra halasztást engedélyezhet.
Ha az elítélt betegsége az életét közvetlenül veszélyezteti, a bíróság az így megadott halasztást meghaladó, határozott ideig tartó halasztást is engedélyezhet, illetve halasztást engedélyezhet abban az esetben is, ha a szabadságvesztés hátralévő része két évnél hosszabb.
Galambos Lajos esetében ez utóbbi esetről lehet szó, mert a jogerős ítélet szerint három év hat hónap szabadságvesztésre ítélték. Tehát
Ebben az esetben a bíróság igazságügyi orvos-szakértői szakvélemény alapján állapítja meg a halasztás egészségügyi feltételeinek fennállását, és a BVOP egészségügyi szakterület vezetőjének – az elítélt egészségi állapotának büntetés-végrehajtás keretei között való kezelhetőségére vonatkozó – nyilatkozatát figyelembe véve határoz a kérelemről.
A büntetőjogász arra is felhívta a figyelmet, hogy a halasztás iránti kérelemnek nincs halasztó hatálya. Ugyanakkor, ha a bíróság a kérelmet megalapozottnak találja és a végrehajtás megkezdésére kitűzött határnapra figyelemmel ez indokolt, a végrehajtás függőben tartása iránt intézkedhet. Jelen esetben ez történt a bíróság tájékoztatása szerint.
Az elhalasztás tárgyában hozandó érdemi határozat ellen az ügyészség, az elítélt, a törvényes képviselő és a védő fellebbezhet.
Nyitókép: Lagzi Lajcsi a székesfehérvári büntetés-végrehajtási intézet előtt, miután szabadult az előzetes letartóztatásból. Fotó: MTI/ Lakatos Péter